Eesti kikkpoksi maastikul sündis novembrikuus ajalooline hetk, kui Aleksandra Džikajeva võitis Ateenas toimunud Euroopa meistrivõistlustel K1 kategoorias kuni 48 kg naiste seas kuldmedali. Tegemist on esimese korraga, kui Eesti sportlane on täiskasvanute arvestuses kikkpoksi EM-il kulla koju toonud. Aleksandra triumf ei olnud juhus, vaid pikaajalise töö, sihikindluse ja tugeva toetuse tulemus.
Teekond võitluskunstide juurde
Aleksandra leidis tee kikkpoksi juurde juba noores eas. „Kui olin 10–11-aastane, tekkis mul tugev soov tegeleda mõne võitluskunstiga. Rääkisin sellest oma isale, kes pakkus mulle valikuks poksi või kikkpoksi,“ meenutab ta. Kuna Aleksandral oli hea painduvus, tundus talle loogiline proovida midagi, kus kasutatakse ka jalgu. Nii jõudis ta treener Sergei Timofejevi juurde KONKIRO klubisse.
Sport polnud Aleksandrale võõras ka enne kikkpoksiga alustamist. Ta oli tegelenud tantsimise, iluuisutamise, ujumise, ratsutamise ja korvpalliga. Lisaks osales ta mitmetes huviringides, mis arendasid tema loovust ja mitmekülgsust.
Esimesed sammud kikkpoksis
Aleksandra esimene treening jättis talle tugeva mulje. „Mäletan selgelt spordisaali ukse juures tuntud higi lõhna,“ räägib ta. Kuigi täpset treeningukäiku ta ei mäleta, oli huvi piisavalt suur, et edasi jätkata. Tema teekonda kikkpoksi juurde toetasid isa Andrei Džikajev ja pühendunud treener Sergei Timofejev. Mõlemad on olnud tema suurimad mõjutajad ja toeks igal sammul.
Esimesed raskused ja väljakutsed
Kikkpoksis alustamine polnud aga lihtne. Aleksandra sõnul muutusid treeningud iga aastaga raskemaks. „Suurimad raskused ilmusid võistlustel, kuna minu vanuse- ja kaalukategoorias oli vähe vastaseid. Tihti pidin võistlema 10–20 kg raskemate vastastega,“ selgitab ta.
Suurimad raskused ilmusid võistlustel, kuna minu vanuse- ja kaalukategoorias oli vähe vastaseid. Tihti pidin võistlema 10–20 kg raskemate vastastega.
Esimene tõsisem võistlus kogemus oli 2018. aastal maailmameistrivõistlustel Itaalias, kus ta saavutas kolmanda koha. „See oli närvesööv kogemus, kuna enne seda olin võistelnud vaid väikestel areenidel. Seal aga osalesid sportlased üle maailma,“ meenutab ta.
Ettevalmistus Ateena Euroopa meistrivõistlusteks
Euroopa meistritiitlile eelnes põhjalik ettevalmistus. Treeningud algasid juba märtsis ja intensiivistusid suvel. Mais võitis Aleksandra Türgis maailmakarikavõistlustel oma esimese seenioride kuldmedali. Kaks kuud enne EM-i algas tõsine töö – treeningud toimusid 2–3 korda päevas ja neid juhtis isiklikult Sergei Timofejev. „Tänu alaliidule ja Sergei Kozlovile sain esindada Eestit nii kõrgel tasemel,“ lisab Aleksandra.
Mais võitis Aleksandra Türgis maailmakarikavõistlustel oma esimese seenioride kuldmedali.
Teekond Euroopa meistritiitlini
Veerandfinaalis alistas Aleksandra serblanna Zorena Nikolići tulemusega 3:0. Poolfinaalis oli tema vastaseks Austria võitleja Kineso Olahi, kelle Tai stiil osutus keeruliseks, kuid õige taktikaga jõudis ta finaali. Seal ootas teda türklanna Cetintas Zeynep, WAKO maailmameistrite edetabeli esinumber. „Me tundsime teineteist hästi, sest see oli meie kolmas kohtumine. Tal on väga agressiivne ja tehniline stiil. Taktika mängis siin suurt rolli ja õnnestus temast võitjana väljuda,“ kirjeldab Aleksandra.
Euroopa meistritiitli tähendus
Ajalooline võit Ateenas oli Aleksandra jaoks emotsionaalne hetk. „Seistes poodiumi kõrgeimal astmel valdasid mind uhkus ja rahulolu. See võit oli ajalooline sündmus Eesti kikkpoksis,“ räägib ta.
Seistes poodiumi kõrgeimal astmel valdasid mind uhkus ja rahulolu. See võit oli ajalooline sündmus Eesti kikkpoksis.
Tulevikuplaanid ja inspiratsioon noortele
Aleksandra järgmiseks suureks eesmärgiks on 2025. aasta maailmameistrivõistlused Dubais. „Ma pole veel maailmameistriks tulnud, kuid loodan, et seekord see õnnestub,“ jagab ta oma sihte. Noortele, kes alustavad võitlusspordiga, soovitab Aleksandra pühenduda täielikult ja järgida Pele sõnu: „Edu ei ole juhus. See on raske töö, visadus, õppimine, ohverdused ja eelkõige armastus selle vastu, mida teete või õpite tegema.“
Anneli Allikas-Parv
Toimetaja