Ajalugu. Mayweather – De La Hoya

13. oktoober 2018 | Uudised

Poksimaailm ootab Oscar De La Hoya ja Floyd Mayweather juuniori WBC tiitlimatši 5. mail 2007 nagu uppuja, kes näeb triivivat palki. Palk probleeme ei lahenda, kuid hoiab natuke aega vee peal.

De La Hoya, kes võitis 1992. aasta olümpial kulla, on kogunud 38 võitu ja neli kaotust. Mayweather piirdus 1996. aasta olümpiamängudel pronksmedaliga, kuid on 37 matšis kaotuseta.

Mõlemad saavutasid esimese tšempionitiitli kuni 59-kiloste meeste kategoorias, Oscar 1994. ja Floyd 1998. aastal. Mayweather on omandanud kuni 59-, 62-, 64- ja 67-kiloste poksijate tšempionivööd. Oscar on omandanud need ning lisaks kuni 70- ja 73-kiloste meeste vööd. Mõned neist pole suurt midagi väärt. Näiteks varjutas De La Hoya WBO keskkaalu tiitlit asjaolu, et WBC, WBA ja IBF-i kroonid kuulusid Bernard Hopkinsile.

Kui Oscar profiks hakkas, ristis promootor Bob Arum ta Golden Boyks, kuldseks poisiks. Sellist nime kandis 1939. aasta film viiulit mängivast poksijast, mis tegi William Holdenist staari. De La Hoya kannab laitmatuid ülikondi, ei vannu kunagi ja teenib matši eest ligi 30 miljonit dollarit. Teda ei peeta aga tugevaimaks poksijaks. Võit Floydi üle tooks selle au.

Mayweather loob pilti endast kui gängsterist. Tema hüüdnimi on Pretty Boy. Ilus poiss. See on austusavaldus depressiooniajastu pangaröövlile Charles „Pretty Boy“ Floydile.

Mayweather teab, kui tähtis on iga võit. „Korvpallis algab kõik igal hooajal uuesti. Igal muul spordialal algab igal aastal kõik nullist. Poksitulemused jäävad elu lõpuni.“ Teda häirib, et teda võidakse pidada viletsamaks vastasest, kes on viimase nelja aasta jooksul võitnud vaid kaks matši (Felix Sturm ja Ricardo Mayorga).

„Ma pole kunagi kaotanud. Teil võib olla Bill Gatesi raha, aga tema annet ei saa osta,“ räägib Mayweather.

Kui matši meediapäeval 20. veebruaril oli De La Hoya kord kõneleda, segas Floyd teda žestidega ja katkestas pidevalt. Oscar lõpetas jutu 30 sekundi pärast.

Kihlveokontorid andsid siis 2-1 paremuse Floydile. Matšipäevaks on nende numbrite asemel 8-5.

De La Hoya vastas on ringis olnud Pernell Whitaker, Fernando Vargas, Ike Quartey, Felix Trinidad, Shane Mosley ja Bernard Hopkins. Karjääri seitsmest tähtsaimast kohtumisest on tal kolm võitu ja neli kaotust. Ta kaotas Trinidadile, Hopkinsile ja kaks korda Mosleyle. Võimalik, et punktidega kaotus Trinidadile ja Mosleyle (teisel korral) oleks võinud olla punktivõit Oscarile. Võimalik ka, et punktivõit Whitakeri ja Quartey üle oleks võinud olla kaotus.

Mayweather on neist kõigist kiirem. Ta on väiksem kui De La Hoya, kuid sama tugev kui Oscar, arvab Emanuel Steward. „Oscar pole täiskohaga poksija. Kuidas saab poole kohaga poksija vastu maailma parimale poksijale?“ lisab Floydi sõber Leonard Ellerbe.

Mayweather pole võitmatu. Ta alistas Diego Corralese, Jose Luis Castillo (kaks korda) ja Zab Judah’. Neist oleks aga üle käinud ka De La Hoya. Oscar alistas Genaro Hernandeze ja Arturo Gatti kiiremini kui Floyd.

Ja Mayweather on pidanud kaalus juurde võtma. Nad kohtuvad kuni 70-kiloste kategoorias, Floyd poksis enne seda aga kuni 67-kiloste kategoorias. Oscar avastas, et talle ei sobi 73 kilo hästi. Ta ei suutnud viga teha ei Sturmile ega Hopkinsile.

De La Hoya – Mayweather saab poksiajaloo tulusaimaks matšiks. Eelmine piletitulurekord 16,9 miljonit dollarit pärineb 1999. aastast, kui teist korda kohtusid Lennox Lewis ja Evander Holyfield. Oscari ja Floydi matšile Vegases MGM Grand Garden Arenal peaks pääsema 15 800 vaatajat. Oli 350-dollarisi pileteid, 60 protsenti piletitest maksid aga 2000 dollarit. Need paisati müügile 27. jaanuaril ja müüdi ära kolme tunniga. Tulu peaks tulema 19,3 miljonit.

Pay-per-view rekord 1,99 miljonit vaatajat kuulub Evander Holyfieldi ja Mike Tysoni 1997. aasta kordusmatšile. Lewis vs Tysoni 1,93 miljonit jõudis lähedale ja tõi sisse 112 miljonit dollarit. De La Hoya vs Felix Trinidadi 1,4 miljonit on rekord kategooriates, mis pole üliraskekaal. Veel kolm De La Hoya võitlust (Mosley II, Hopkins ja Vargas) on ületanud miljoni piiri. Oscari ja Floydi matši PPV hind 55 dollarit on pisut krõbe, kuid kui rahvas on valmis seda maksma, on hind õige.

Oscari ja Floydi matši näidatakse 176 riigis. Kajastada soovib 800 ajakirjanikku. Reklaamile kulutatakse 17 miljonit dollarit. Nännimüük peaks tooma 3 miljonit dollarit.

Raha oli põhjus, mis ajas tülli De La Hoya ja tema treeneri Floyd Mayweather vanema. Vanem Floyd istus narkootikumide tõttu vangis, kui noorem Floyd olümpial võistles. Ta treenis poega karjääri algul, siis aga asendas teda Floydi onu Roger, kes on nüüd vangis koduvägivalla tõttu.

Vanem Mayweather, kes oli saanud Oscari iga senise kaheksa matši eest 250 000 dollarit, otsustas, et soovib 2 miljonit selle eest, et õpetab Oscari oma pojaga võitlema. De La Hoya pakkus 500 000 ja veel 500 000 võidu eest. „Oscar teenib selle matšiga kõvasti. Ma ei müü end odavalt,“ teatas vanem Floyd USA Todayle.

De La Hoya kuulutas 30. jaanuaril, et tema treeneriks saab Freddie Roach. Ajakirjanikele öeldi põhjuseks, et Floydi isa tema vastase nurgas teeks sellest palagani. Mayweather seenior, kes nimetab end maailma parimaks treeneriks, ütles Roachi kohta, et see on nagu istumine äriklassist pööbli hulka.

Mayweather sisenes ringi esimesena, kaasas räppar 50 Cent, kes esitas oma uut lugu „Straight to the Bank“. Rahvale Mayweather ei meeldinud. „16 000 inimest olid Oscari ja 300 minu poolt,“ tunnistas Floyd hiljem.

„Minu parim matš oli esimene matš Julio Cesar Chaveziga,“ ütles De La Hoya kunagi. „See oli nagu „Matrixis“, kus kuulid olid näha. Chavez liikus minu jaoks aegluubis. Ma teadsin, kuhu ta lööb. Seda pole juhtunud kunagi varem ega pärast seda.“

Ei juhtunud ka 5. mail. Oscar lõi rohkem kui kunagi varem, kuid Floyd blokeeris käsivartega suurema osa löökidest. Mayweather tabas täpsemalt, kuid 70-kilosena ei kaasnenud sellega palju jõudu. Kuigi De La Hoya ei tabanud eriti, ei keeranud Floyd seda piisavalt tihti enda kasuks. Irve pole tabav löök.

Pärast 8. raundi oli matš kohtunike hinnangul viigis. Siis De La Hoya väsis, nagu seda on ka varem juhtunud. Mayweather võitis 116-112, 115-113, 113-115. See oli hea matš, aga mitte vägev. Selgus, et Oscar on siiski väga hea poksija, kui vastas on kõva vastane, aga ta lihtsalt ei võida neid matše. Budd Schulberg kirjutas kunagi, et legendid poksisid viimases raundis nii, nagu sõltuks sellest nende elu.

Ka Mayweather pole endiselt alistanud ühtegi head ja tippvormis poksijat. Shane Mosley alistas 27-aastase Oscari võimsamalt kui Floyd 34-aastase mudeli. „Ma ei taha tõestada oma vaprust sellega, et mu kulmud on rullis,“ ütles Floyd New York Daily Newsile.

PPV tõi sisse 134 miljonit dollarit. De La Hoya kõigi matšide PPV on nüüd 611 miljonit dollarit, millega ta möödus Tysonist. Ta poksib pärast seda veel aasta ja loobub siis.

Arvati, et teater sureb televisiooniga välja. Ei surnud. Poks ka ei sure.

Thomas Hauser

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel