Tallinnas 16. veebruaril toimuvaks võistlusspordigalaks The League valmistuv Maikel Astur peab parimaks raamatuks Paul Pajumaa „Rusikatega raiutud rada“.
Millal raamatu läbi lugesid?
Kolm aastat tagasi. See oli raamat, mille võtsin kätte ja lugesin põhimõtteliselt kohe läbi. Väga kaasahaarav.
Kuidas sa selle raamatu leidsid?
Treener Ivo Pukk soovitas.
Miks meeldis?
Esiteks raamat oli poksiteemaline, näitas Paul Pajumaa südant. Kõige rohkem meeldis see osa, kus Paul peksis kotti nii jõhkralt paljaste kätega, et nukid olid verised ja kivikõvad. Ta oli sõjas ja lahingus käinud, sattus vanglasse. Sellel ajal ei olnud kerge olla eestlane, pidi ennast kaitsma. Ta sõna otseses mõttes raius oma tee eduni rusikatega, see on otsene tõlgendus raamatust. Raamat oli ka väga ägedalt kokku kirjutatud.
Kas raamat on sinu elu kuidagi muutnud?
Alati on väljapääs!
Paul Pajumaa suureks unistuseks oli saada elukutseliseks poksijaks. 1940. aastal tuli Pajumaa Eesti meistrivõistlustel hõbemedalile. Sõja aastatel aga ei leidunud noorele punaväelasest rusikamehele enam ühtegi väärilist vastast isegi Leningradi sõjaväeringkonna esivõistlustel, mille ta ülekaalukalt võitis.
Nõukogude sõdurina tuli noorel mehel osaleda ka veristes tapatalgutes Velikije Luki all.
Paul Pajumaast oleks saanud pärast sõja lõppu asjade normaalse käigu korral kindlasti silmapaistev poksikuulsus. Ent sellele tõmbasid jäädavalt kriipsu deserteerimine nõukogude sõjaväest ning metsavenna elu.
1945. aastal langes Pajumaa NKVD kätte ning saadeti aastateks Kaug-Põhja trahvilaagritesse, kus tal tuli samuti päev-päeva kõrval rusikatega enda eest seista. See aga ei olnud enam mõistagi aus võitlus poksiringis võidu peale – tihtipeale oli elu mängus.
Juba aastakümneid pole keegi suutnud lüüa tema lausa uskumatuid rekordeid sangpommi rebimises – pensioniealisena on Pajumaa tõstnud kahepuudast sangpommi 320 ning ühepuudast 1010 korda.
Oma mälestusteraamatus meenutab raudkõva vaimu ning veel kõvemate rusikatega endine raskekaalu poksija oma karmi eluteed läbi Velikije Luki tapatalgute, kurikuulsa Patarei ning Kaug-Põhja vangilaagrite.
Monika Kuzmina
Toimetaja
info@goodfight.ee