Eesti Olümpiakomitee (EOK) korraldas 14. jaanuaril tänuvastuvõtu rahvusvaheliste tiitlivõistluste medalistidele.
Idamaiste võitluskunstide esindajatest kutsuti Maikel Astur, Jan Beljajev, Aleksandr Biba, Robert Grintšuk, Artjom Kitšinski, Daniil Gaiduk, Carl-Christjan Bogoslovski, Hugo Martin Liivaleht ja Tarvo Räni treeneritega, lisaks arvukalt sumosportlasi, maadlejaid ja teisi.
14. jaanuaril möödus 30 aastat Estonia kontserdisaalis toimunud olümpiaspordikonverentsist, kus jõuti otsusele taasasutada 1923. aastal rajatud EOK. See ajalooline otsus andis võimaluse jätkata algse organisatsiooni tegevust õigusliku järjepidevuse printsiibi alusel.
EOK presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul oli EOK taasasutamine 1989. aastal julge samm, mis moodustas ühe killu Eesti rahva vabadusepüüdlustest. „Nõukogude Liidus elava rahva unistus näha olümpiamängudel oma spordisangareid võistlemas ja medaleid võitmas sinimustvalge lipu all oli suur ja võimas. Sellistest võimsatest südamesoovidest saavad sütitust paljud head ja maailmamuutvad sündmused. Olümpialiikumine on suuteline inspireerima, südameid avama ja inimesi liitma. Tänan kõiki, kes olid EOK taasasutamises teo või toetava sõnaga osalised!“ ütles Sõõrumaa.
Tollase nimevormiga Eesti Olümpia Komitee asutati 8. detsembril 1923. aastal. Nõukogude Liidu koosseisu kuuludes ei saanud Eesti rahvusvahelises olümpialiikumises osaleda muud moodi kui NL-i koondise ridades. Kui Eesti sportlased naasesid 1988. aasta Souli olümpiamängudelt nelja medaliga, tekkis iseseisvusele püüdlevas ühiskonnas suur ootus, et ka meie sportlased saaksid võistelda Eesti lipu all.
1989. aasta 14. jaanuari spordikonverentsil oli sadu osalejaid, kuid EOK taasasutajateks nimetatakse neid inimesi, kellest said 1989. aastal taasasutatud organisatsiooni esimesed liikmed: Arnold Green, Rein Haljand, Bruno Junk, Eri Klas, Tõnu Laak, Ants Laos, Mikk Mikiver, Peedu Ojamaa, Gunnar Paal, Toomas Savi, Aado Slutsk, Jaan Talts, Mart Tarmak, Jaak Uudmäe, Atko-Meeme Viru.
Selleni, kui Rahvusvahelise Olümpiakomitee täitevkomitee taastas EOK õigused olümpiaperekonna täieõigusliku liikmena, läks veel mõni aasta aega – võimaluse taas oma lipu all olümpiale minna saime taasiseseisvumise järel 1991. aasta 18. septembril.
Huvilistel on võimalik EOK taasasutamisest lähemalt lugeda Gunnar Paali silme läbi tema 2017. aastal välja antud raamatust “Eesti lipp olümpiarõngaste kohal”.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?