Noore vabavõitleja German Gildemanni huvi võitlusspordi vastu sai alguse tänu tema isale. Isa tegeles terve elu spordiga, sealhulgas ka võitluskunstidega. Ka paljud pere tuttavad tegelesid spordiga. „Käisin väiksena isaga koos erinevaid võistlusi vaatamas ning mõnikord koos isaga ka trennis,“ meenutab German.
Vabavõitlejast kitarrist
German alustas treeningutega nii varakult, et oma esimest trenni ta ei mäletagi. „Ema rääkis, et väiksena käisin põngerjate judo trennis, kus mängisime palli, tegime kukerpalle, jooksime ja tegime kergemaid harjutusi. Esimene trenn, mis ma ise mäletan, oli Kudo trenn. Alguses oli muidugi raske aru saada, et mida trennis täpsemalt tegema peab, aga harjusin kiiresti ära ja oli huvitav,“ räägib German, kuidas laste treeninguid korraldatakse enamasti nii, et oleks põnev.
Hetkel õpib noormees Soomes, kus suur osa treeningpäevadest mööduvad Soome klubis Sisu Gym. Eestis treenib ta klubis Tokon. Igal võimalusel üritab ta osaleda Eesti spordilaagritel ja treeningutel.
Noor võitleja käib hetkel veel kooliteed, seega väga palju vaba aega üle ei ole. Tema tavaline päevakava näeb välja selline:
- Koolipäeval äratus kell 7:15
- Hommikusöök
- Kool kuni kella 15:00-ni
- Lõuna
- Kodutööd
- Puhkus enne trenni
- 18:00 trenn, mis kestab keskmiselt tund-kaks
- Õhtusöök
- 23:00 – magamaminek.
„Lisaks võitluskunstidele meeldib mulle muusika, kuulan seda igapäevaselt. Sõltuvalt tujust võin kuulata nii metal’it, kui ka rahulikumat muusikat. Mängin algtasemel ka kitarri ja soov on ka sellele rohkem aega pühendada ning oskusi arendada,“ räägib German.
Motivatsiooni pakuvad pere ja sõbrad
Küsimusele, et mis võitlusspordi juures noort meest kõige enam köidab, toob ta esile võitlusjärgse tunde. „Selline rahulolu, et sain hakkama ja olen midagi saavutanud. Meeldiv on näha, et regulaarsed trennid annavad tulemust ka võistlustel. Eriti meeldivad mulle ka sparringud, uute võitlustehnikate leiutamine ja realiseerimine sparringute ajal,“ räägib German.
Võitleja nendib, et alati ei pruugi motivatsioon laes olla. „Vahel lihtsalt ei ole soovi või jõudu trenni minna – tahaks aega kuskile mujale pühendada,“ räägib noormees. Samas tõdeb ta, et pere ja sõprade toetus on alati olnud kõige suuremaks motivatsiooniks, mis aitab alati probleeme lahendada, nõrkust võita ja edasi oma eesmärkideni minna.
Eraldi toob German välja ka treenerite toetuse. „Nende toetus on mulle väga tähtis. Nad oskavad motiveerida ja raskel hetkel aidata. Ka tippsportlaste lood annavad palju motivatsiooni. Vaadates, kui palju nad teevad trenni ja pingutavad, et võistlustel medalit saada, viib ka minu enda motivatsiooni lakke,“ räägib võitleja.
Hea treener tagab kiire arengu ja progressi
German peab enda põhiliseks saavutuseks seda, et ta on peaaegu sünnist saati spordiga tegelenud. Ta on oma elu jooksul võitnud Eesti ja Soome meistritiitleid ning osalenud juuniorite maailmameistrivõistlustel eelmisel aastal. Eelnimetatud saavutusi on noort vabavõitlejat aidanud ka tema elu moto – „Ilma võitluseta pole progressi“.
Võitluskunstide spordialal peab German väga oluliseks koostööd treeneriga. „Hea koostöö ja teine teise mõistmine annab alati parema tulemuse võistlustel. Kogemusega treener oskab individuaalselt läheneda sinu nõrkadele külgedele ja tugevatele külgedele, soovitab paremat võitlustaktikat ja treenimistehnikaid ning suunab sinu arengut. Heast treenerist oleneb arengukiirus ja progress,“ rõhutab võitleja.
Seni kõige valusamaks kaotuseks peab German eelmise aasta Soome meistrivõistlusi. „Olin paar nädalat enne võistlusi haige ja ei jõudnud täielikult taastuda. Läksin võistlusele ja kaotasin vastasele, kelle olin varem võitnud,“ meenutab noormees enda jaoks kibedat hetke.
Pärast kaotust analüüsib German tavaliselt oma võitluse üle, et näha oma vigu ja teha selgeks, kus tal polnud piisavalt kiirust või mille peale ta võistluse ajal ei tulnud. „Mõtlen ja avastan uusi tehnikaid, et mitte teist korda sama reha otsa astuda,“ lisab ta.
Võitleja tunnistab, et ta UFC-d, ega muid kõrgemal tasemel võistlusi eriti ei jälgi, kuid ta lemmikvõitlejaks on neljakordne MMA maailmameister Fedor Emelianenko. „Kui olin umbes 10-aastane, vaatasime isaga vahel tema vanu matše ja need olid omamoodi eeskujuks,“ meenutab German. Väga aktiivne jälgija pole ta ka sotsiaalmeedias, kus ta jälgib peamiselt ainult tuttavaid, sõpru, treenereid ja trennikaaslasi, kes sama spordialaga tegelevad.
Miks peaks võitlusspordi harrastamisega alustama?
Lisaks füüsilise vormile ja tervisele annab võitlussport head distsipliini, treenib tahtejõudu, austust teiste inimeste vastu ja arendab ka mõttekäiku, mis aitab mitte ainult võitlusringis, vaid ka elus. „Võitlussport on nagu malemäng. Muidugi üks väärtuslikumatest asjadest iga spordi kõrval on inimesed. Treeningutes ja võistlustel leidsin palju uusi sõpru ja tuttavaid,“ toob German välja. Lisaks toob ta välja järgmised põhjused, miks võiks iga huviline poksiga tegelema hakata:
- Sport annab head füüsilist vormi ja tervist.
- Arendab mõtteviisi ja asjadele teistsugust lähenemist – õpid asju vaatama erinevate nurkade alt, mis tuleb väga kasuks ka tavaelus.
- Õpetab tegema koostööd teiste inimestega – olla tiimis, õpetab kuulama treenerit ja trennikaaslasi, austama oma vastast ja mitte alla andma isegi siis kui on raske.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?