Tyson Fury

10 põnevat fakti poksija Tyson Fury kohta

03. detsember 2022 | Uudised

Poksifännid üle kogu maailma ootavad kannatamatult 3. detsembrit, mil raskekaalu meister ja tuntud trash-talker Tyson Fury astub poksiringi, et kaitsta oma WBC tiitlivööd briti Derek Chisora vastu. Poksiheitluse otseülekannet saab näha ainult järgmise põlvkonna teleteenuses Go3.

Spordimaailmas pole Furyl fännidest puudust ja teda kutsutakse nii “rahva meistriks” kui ka kõige karismaatilisemaks võitlejaks peale Muhammad Ali. Fury on profipoksis pidanud 33 võitlust, millest 32 on ta ka võitnud.

Fännide armastus on aga Fury puhul käinud sageli käsikäes skandaalide ja isegi protestidega – väljaspool poksiringi tundub, et sportlane ei mõtle liiga palju sellest, mida ta ütleb või teeb. Fury nime näeb väga tihti kollases ajakirjanduses üle kogu maailma oma valjuhäälsete avalduste ja skandaalsete intervjuude pärast, mille tõttu on ta pidanud vabandama ja ka kaotama oma „aasta sportlase“ tiitli.

Olles katoliiklane ja kuue lapse isa, kes lubas oma naisega suguühtesse astuda alles pärast pulmi, on ta siiski enne seda maganud vähemalt 500 teise naisterahvaga ning erinevate teemade kohta arvamust avaldades ja sõna võttes võib ta näida homofoobne, rassistlik ja solvav.

Samas ei karda peaaegu võitmatu poksija tunnistada oma nõrkusi ning rääkida oma vigadest ja probleemidest, mida teised varjama kipuvad. TV Play Baltics kogus kokku huvitavad faktid ja sündmused, mille tõttu sportlane välismeedias uudistesse sattus.

  1. Ta pole kunagi olnud vältinud vaimsest tervisest avalikult rääkimist ega varjanud, et tal on endalgi selles vallas tõsiseid probleeme. Olles kuulsuse tipul sattus Fury nii raskesse depressiooni, et tegi kaheks ja pooleks aastaks spordist pausi, et tegeleda selle haigusega, mis käis käsikäes joovastavate ainete tarvitamisega. “Elus on rohkemat kui olla surnuaia rikkaim mees,” kommenteeris ta oma valikut The Independentile. Ta on ka öelnud, et depressiooni tõttu jõudis ta sinnamaani, et oli valmis endalt elu võtma.
  2. “Olen kindlasti seksinud üle 500 naisega, rohkemgi, ma ei tea, ma olen järje ära kaotanud,” tunnistas sportlane eelmisel kevadel Daily Maili taskuhäälingus. Ta tunnistas, et oli suhtes olles valetaja ja petis, mida ta kibedalt kahetseb. Kui poksija saaks praegu valida, poleks ta abielueelsesse suguühtesse astunud.
  3. Hoolimata isiklikest intiimsetest rännakutest, on tal naiseliku poole osas väga ekstreemsed põhimõtted. 2013. aastal ütles sportlane, et oleks valmis oma õe “üles pooma”, kui ta osutub naiseks, kellele meeldib „vahelduvate partneritega magada”. „Naise koht on köögis,“ sõnas sportlane.
  4. Alates 2008. aastast on Fury õnnelikus abielus oma naise Parisega, kellega on tal koos kuus last. Poksija kohtus oma tulevase naisega kui too oli kõigest 15-aastane, kuid ootas tema 16. sünnipäevani, enne kui ta kohtingule kutsus. Noorpaar magas omavahel esimest korda alles pärast pulmi.
  5. 2015. aastal, kui valmistuti võitluseks Volodõmõr Klõtško vastu, andis Fury skandaalse intervjuu, mis heitluse tahaplaanile tõstis. Ta ütles ajalehele The Mail, et “Kurat põrgust välja kutsuda” peab juhtuma kolm asja – homoseksuaalsuse, abordi ja pedofiilia legaliseerimine. Fury alistas Klitško, mis oli ukrainlasele esimene kaotus 11 aasta jooksul. Inimesed kirjutasid sotsiaalmeedias, et pole Fury võidu üle õnnelikud, kuna viimane pani võrdusmärgi homoseksuaalsuse ja pedofiilia vahele.
  6. 2015. aastal nimetati Fury BBC aasta spordiinimese kandidaadiks, kuid 140 000 inimest kirjutasid alla petitsioonile, milles nõuti, et Fury homofoobsete kommentaaride tõttu kandideerimine tühistataks. Kui Furylt antud sündmuse kohta hiljem küsimusi küsiti, hämmastas ta ajakirjanikke, kui tsiteeris tavapärase vastamise asemel religioosseid fraase nagu “usu Issandasse Jeesusesse ja teid päästetakse”.
  7. Pärast seda, kui Fury karmid ütlused homoseksuaalide kohta olid maailma raputanud, hakkas ta transsoolisi inimesi ja juute solvama. See 2016. aasta mais toimunud skandaalne intervjuu sai hiljem meediast kustutatud ja Fury tegi avaliku vabandamise, lubades mitte kunagi kedagi enam solvata ning täita endale, kui „Briti poksi näole”, pandud ootusi. Ta on siiani oma lubadusest kinni pidanud ega ole pärast seda lubadust homofoobset ega rassistlikku kõnepruuki kasutanud.
  8. Karjääri algfaasis meeldis Furyle endale väga palju tähelepanu juhtida. Näiteks saabus ta pressikonverentsile Lamborghini ja Batmani kostüümiga. Pärast “tagasitulekut” pole Fury nii särav olla üritanud, kuid teda kutsutakse siiski kõige karismaatilisemaks võitlejaks peale Muhammad Ali.
  9. Furyl on kolm poega ja kolm tütart. Huvitav on see, et vanemad panid kõigile kolmele pojale sama nime – Prince. “Mina olen kuningas ja nad on printsid, kuniks nad teenivad oma õige nime välja,” selgitas sportlane nimede valikut.
  10. Raskekaalu tšempioni hüüdnimi on Mustlaskuningas (The Gypsy King) ja ta armastab seda väga. “Ma jään alati mustlaseks, ma ei muutu kunagi. Jään alati paksuks ja valgeks ja kõik. Olen tšempion, kuid mind peetakse kasutuks!” Ta on uhke oma tausta üle.

Tyson Fury ja Derek Chisora intrigeerivat lahingut saab otseülekandes näha laupäeval, 3. detsembril TV3 Sport 2 ja järgmise põlvkonna teleteenuse Go3 vahendusel ning ülekanne algab kell 20.00.

Autor: Mike-Richard Koch 

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel