Psühhiaater Jaan Olari rahvusvahelisel poksipäeval: poks ausate reeglite järgi tugevdab vaimsust ja väärikust

01. september 2021 | Uudised

27. aprillil tähistati Tartus rahvusvahelist poksipäeva mälestuskogunemisega Vana-Peetri kalmistul legendaarse spordiõpetaja ja treeneri Erich Lukini kalmul. Lukinist jagasid tema viimasel puhkepaigal meenutusi Eesti Poksiliidu kauaaegne president ja legendaarne treener Vello Kade ja Tartu poksiveteranid Hurmas Lastik, Jaan Olari ja Jaak Üprus.

Kes on Erich Lukin?

Lukin sündis 8. detsembril 1905. aastal Tartus, lõpetas lõpetas1927 Hugo Treffneri gümnaasiumi, 1931. aastal Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonna, 1935 omandas kesk- ja kutsekooli võimlemisõpetaja kutse. Sportima hakkas 1925. aastal.

Ta oli 1926. aastal Tartu keskkoolide kõrgushüppemeister ja 1936. aastal kaitseliidu meister sõjalises kolmevõistluses. Poksis võistles Lukin 36 korda (ka Riias ja Liepājas). Ta võitis Eesti meistrivõistlustel kehakaalus kuni 67 kg 1931. aastal hõbeda ja 1932. aastal pronksi.

Lukin tegutses ka poksi-, maadlus-, sõudmis-, kergejõustiku-, pallimängu-, ujumis-, rattasõidu- ja suusakohtunikuna.

Ta töötas  aastatel 1931–34 Tartu 17. algkooli kehalise kasvatuse õpetajana, 1934–37 Tartumaa spordiinstruktor, 1937–44 ja 1950–55 Võrus keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja, 1945–50 TRÜ vehklemise ja poksi kateedri vanemõpetaja ja juhataja, 1955–58 poksi vanemõpetaja (poksiõpetaja ka EPA-s) ning 1958–71 Tartu 13. kooli kehalise kasvatuse õpetaja.

“Praegu, mil meie naisvehklejad tõid Eestimaale üldrahvaliku rõõmu on aktuaalne märkida, et Erich Lukin on õpetanud vehklemist ka kuulsale vehklemistreenerile Endel Nelisele, kes tõi vehklemisele kuulust ennekõike oma kodulinnas Haapsalus ja kogu Eestis, ja kes on ka Eesti mängufilmi “Poksija” peategelase prototüübiks,” ütles poksiveteran, psühhiaater Jaan Olari, kes Tartu 13. 8. klassilises koolis oli Erich Lukini õpilane ja pälvis temalt auhinnaks kuradikuju, mis pidi sümboliseerima sportlikku tahet ja vastupanu.

Sporditegelane, kes rõhutas vaimsuse ja kehalise poole kooskõla

Põhjalikult spordilugu uurinud arsti Jaan Olari sõnul oli Erich Lukin sporditegelane, kes rõhutas alati vaimsuse ja kehalise poole kooskõla: “Ta kuulus Tartu noorte meeste kristliku ühingusse, oli selle poksiosakonna asutajaliige ja esimees (1931), Tartu Kalevi poksiosakonna juhatuse liige ja esimees ning kaitseliidu Tartu õppurmalevkonna spordipealik. Ta tegutses Tartu poksiklubis ja sõudespordiseltsis Taara ja kirjutas artikleid Eesti spordilehte.”

“Hea, et tänasel  Eesti poksilegendil Vello Kadel jätkub mõtteerkust ja energiat hoida poksiõpetaja Erich Lukini mälestust ja hoida poksisporti au sees erinevate põlvkondade hulgas,” märkis Olari.

“Poks ausate ja õigete reeglite järgi tugevdab vaimsust ja väärikust, õpetab tugevam olema eluraskustest,” ütles teenekas arst.

Eesti Poksiliidu kodulehel on seoses rahvusvahelise poksipäevaga kirjutatud nii: “27. augustil tähistatakse maailmas rahvusvahelist poksipäeva! Poks ühendab endas väga olulisi inimlikke omadusi: jõudu, julgust, ja vastupidavust. Poksijad, kes demonstreerivad neid omadusi ringis, treenerid, kes iga päev jagavad oma energiat ja kogemusi, arvukad fännid – täna on teie päev! Soovin teile kogu südamest seda spordiala armastada ja las poks iga päevaga ainult tugevamaks muutub.”

Autor: Jaan-Ivo Lukas

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel