Kuidas asutati maailma kuulsaim poksiajakiri

05. jaanuar 2021 | Uudised

Nat Fleischer (1887-1972) asutas ajakirja The Ring 1922. aastal. Esimene matš, mida ta nägi, oli 1899. aastal New Yorgis Terry McGoverni ja Pedlar Palmeri vahel kukk-kaalu meistritiitlile. Fleischer töötas 13 aastat sporditoimetajana väljaannetes The Sun, The Morning Herald ja The New York Telegram and Evening Mail.

1962. aastal on Ringi tiraaž 157 000 USA-s ja 93 000 välismaal. Ring on kasumit tootnud kogu aeg, välja arvatud sõjaajal, kui tiraaž oli 54 000 ja 13 000 jagati tasuta soldatitele. Kaheksandik ajakirjast on pühendatud maadlusele, millest on 1962. aastaks saanud laadamaadlus ja Fleischer pole sellega rahul, ent ajakirjal on 20 000 lugejat, kes ostavad seda maadluse pärast ja Fleischer ei taha neid kaotada.

Ajakirja tuleb palju kirju, milles noored tahavad poksijaks saada. Fleischer kirjutab neile vastu, et poksiga rikastumise võimalus on praktiliselt null ja parem oleks leida mõni päris töö.

„Poks areneb ainult riikides, kus ei sõltu televisioonist. Aasias. Tokyo südalinnas oli 10 aastat tagasi kaks poksiklubi, nüüd aga üheksa. USA-s poksivad kogu aeg samad näod. Rahval on igav. Me ei tohiks kutsuda liiga palju välismaa poksijaid, vaid peaksime arendama kodumaiseid. Meie poksijad on parimad kõigis kaaludes, välja arvatud kahes kergeimas,” räägib ta.

Fleischeri ajaloo parimate poksijate edetabelites pole peaaegu kedagi alates 1940. aastatest, sest televisioon nõuab ründavaid poksijaid, mis tähendab, et kaitse jääb ripakile. Muidugi ei tohi ka liiga passima jääda – 1942. aastal oli Fleischer kohtunikuks matšis Billy Conni ja Henry Cooperi vahel ja oli sunnitud matši peatama ja kuulutama, et lõpetab kohtumise, kui poksima ei hakata. „Jeerum, Nat, mul on tulemas tiitlimatš, ma ei taha lasta end enne nokki lüüa,” ütles Conn.

Ring on 40 aastaga välja andnud 198 meistrivööd, millest igaüks läks ajakirjale maksma 500 dollarit. Ring oli 40 aastat põhimõtteliselt ainuke, kes koostas tõsiseltvõetavaid poksiedetabeleid. Fleischer kaitseb neid National Boxing Associationi omade vastu, mida on koostatud alles mõned aastad.

„Nad poevad välismaa poksiliitude ees. Näiteks on neil tabelis austraallane Sid Prior, kes pole suurem asi. Aga tänapäeval on muidugi keeruline leida 10 head meest. Vanasti olid 20 meest esikümmet väärt,” mõtiskleb Fleischer, ise mees, kes aidanud püsti panna Lõuna-Ameerika, Idamaade ja Euroopa poksiliidud.

Vanu numbreid võib tasuta lugeda SIIT.

The Ringi tšempionid 2020. aasta lõpu seisuga: Tyson Fury (+91 kg), Mairis Briedis (91 kg), Canelo Alvarez (76,2 ja 72,6 kg), Jermell Charlo (69,9 kg), Josh Taylor (63,5 kg), Teofimo Lopez (61,2 kg), Naoya Inoue (53,5 kg), Juan Francisco Estrada (52,2 kg), Hiroto Kyoguchi (49 kg).

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel