Foto: Virko Veskoja

Võitlussport ja meditsiin – kuidas töötab meditsiinimeeskond ringi ääres

12. detsember 2024 | Uudised

Poksivõistlustel töötavad meditsiinieksperdid peavad olema valmis kõigeks – see on kombinatsioon põhjalikust ettevalmistusest, professionaalsest reageerimisest ja tõelisest spordikirest. AndMar MedService OÜ meditsiini ja koolituse juht Aivo Loigom, meditsiini kvaliteedi juht Carolin Mesi ning õde Berit Pressraud selgitasid võitlusspordiportaalile GoodFight, millised olukorrad on poksivõistlustel kõige ohtlikumad ja nõuavad viivitamatut meditsiinilist sekkumist.

Mitmekülgsed võistlused ja meeldejäävad hetked

„Poksivõistlustel tegeleme enamasti tervete inimestega,“ selgitasid nad, lisades, et kroonilisi haigusi esineb harva ning peamine fookus on traumade esmaabil.

Foto: Virko Veskoja

AndMar MedService tiim on sel aastal osalenud erinevatel sündmustel, sealhulgas BMX-võistlustel, poksi traditsioonilistel matšidel, capoeira sündmustel ja taipoksi võistlustel. „Kõige eredamalt jäävad meelde The League’i võistlustel juhtunud vigastused, mis pakkusid nii väljakutseid kui ka õppetunde,“ rääkisid Loigom, Pressraud ja Mesi.

Foto: Virko Veskoja

Ohtlikud olukorrad ja vere tähendus

Pealtvaatajate seas on levinud arvamus, et veri tähistab alati kõige tõsisemat vigastust. Loigom, Pressraud ja Mesi selgitasid, et igasugust veritsust tuleb hinnata konteksti põhjal. „Veritsus kolju piirkonnas on palju ohtlikum kui näiteks jäsemel,“ märkisid nad. Lisaks toovad nad välja, et kõige ohtlikumad olukorrad on teadvusekaotus (KO) või knockdown (KD), mis nõuavad viivitamatut meditsiinilist sekkumist.

Veritsus kolju piirkonnas on palju ohtlikum kui näiteks jäsemel.

Foto: Virko Veskoja

„Pealtvaatajad ise võivad samuti muutuda ohtlikuks, kui ületavad alkoholi tarbimisel mõistliku piiri,“ toonitasid Loigom, Pressraud ja Mesi, tuues esile, et turvalisuse tagamine on oluline mitte ainult võistlejate, vaid ka publiku jaoks.

Pealtvaatajad ise võivad samuti muutuda ohtlikuks, kui ületavad alkoholi tarbimisel mõistliku piiri.

Töö ringi ääres

Poksivõistluse meditsiiniline tugi algab juba enne matši – võistlejate tervislik seisund vaadatakse üle ja võimalikke riske hinnatakse. „Oluline on, et sama meedikute meeskond on kohal nii kontrollis kui ka võistlusel, et info liiguks sujuvalt,“ rõhutasid nad. Võistluse ajal jälgivad Loigomi, Pressraua ja Mesi sõnul meedikud pidevalt ringikohtuniku märguandeid ja on valmis vajadusel sekkuma.

Berit Pressraud ja Carolin Mesi. Foto: erakogu

„KO või muude tõsiste olukordade korral peab meedikute reaktsioon olema kiire ja otsustav. Meeskondade arv sõltub ürituse mastaapidest, kuid ideaalne on, kui  meedikute meeskonnas on vähemalt kolm inimest: üks ringi ääres ja teised kaugemal abistamas,“ rõhutasid meedikud.

Foto: Virko Veskoja

Meedikute tiimis on palju spordifänne

„AndMar on alati võitlusspordiga seotud olnud,“ kinnitasid Loigom, Pressraud ja Mesi. Meedikute tiimis on palju spordifänne, kes naudivad matšide jälgimist ning hindavad sportlaste distsipliini, tehnikat ja emotsioone. „Lisaks on suurepärane olla tunnistajaks sportlaste meeletule distsipliinile, filigraansele tehnikale, spordimehelikule käitumisele ja kõikidele emotsioonidele, mis spordiga kaasnevad. Ühesõnaga – oleme alati ülima hea meelega kohal sportlaseid turvamas!“

Foto: Virko Veskoja

Kas poks on ohtlik?

Kuigi poksi ohtlikkust püütakse mõnikord vähendada, tõdeb AndMar MedService, et tegemist on riskantse spordialaga. „Eriti just neuroloogilisest aspektist. Mitmed uuringud, sealhulgas 2020. aastal tehtud analüüs, on näidanud, et isegi lühiajaline poksi treening võib mõjutada lühi- ja pikaajalist mälu,“ rõhutasid Loigom, Pressraud ja Mesi.

Mitmed uuringud, sealhulgas 2020. aastal tehtud analüüs, on näidanud, et isegi lühiajaline poksi treening võib mõjutada lühi- ja pikaajalist mälu.

  • Võitlusspordiportaali GoodFight meeskonnale toimus Elamus SPA-s AndMar MedService OÜ meditsiinikoolitus. Koolitust viis läbi Aivo Loigom.
Joanna Koovit

Toimetaja

Vaata veel