Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Foto: GoodFight, Evelin Kruus

STAR FM I Yakuza Fight 7 võitlusõhtul võtavad mõõtu kogenud võitlussportlased viiest erinevast riigist

10. oktoober 2024 | Uudised, Yakuza Fight

Juba sellel laupäeval, 12. oktoobril toimuv võitlusspordiõhtu Yakuza Fight 7 CONTENDERS toob Kalevi Spordihalli kokku kogenud võitlussportlased Eestist ja välismaalt. Sündmusel osalevad sportlased viiest erinevast riigist ja võitlusõhtu pakub võimaluse nautida põnevaid matše ja adrenaliini. Yakuza Fight’i üks peakorraldajatest Jakov Peterson ja üks Eesti tuntumaid võitlussportlaseid Markko Moisar, rõhutasid Star FM hommikuprogrammis, et poks on ala, mis õpetab austust ja enesekaitset.

Markko Moisar. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Markko Moisar. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Poks vs. tänavakaklus

Peterson toonitas saates saatejuhtide küsimustele vastates, et poks on selgelt määratletud spordiala, millel on kindlad reeglid ja põhimõtted. “Tavalises lõuga saamises reegleid ei ole, poksis on,” märkis ta, rõhutades, et poks on distsiplineeritud ja austust nõudev ala. Peterson selgitas, et spordina on poks keskendunud enesekaitsele ja ettevalmistusele, samas kui tänavakaklustes puuduvad reeglid ning ettevalmistus.

Poks on selgelt määratletud spordiala, millel on kindlad reeglid ja põhimõtted.

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Markko Moisar lisas oma kogemuste põhjal, et poks on spordiala, kus iga osaleja peab austama oma vastast. „Arvan, et tänavakaklus ja profivõitlemine on kaks eri asja,“ selgitas ta, lisades, et päris nii see siiski ei ole, et võitlussportlane peaks oma oskuseid ja vormi tänaval rakendama. „Võitlussportlane on alati distsiplineeritud. Ta isegi ei mõtle, et kasutaks seda kuskil tänaval. See on juba trennis selgeks tehtud ja sa austad seda, kes sind õpetab.“

Võitlussportlane on alati distsiplineeritud. Ta isegi ei mõtle, et kasutaks seda kuskil tänaval.

Markko Moisar. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Markko Moisar. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Poks kui unistuste elu

Moisar tõi intervjuus ka välja, et poksis on rangelt reguleeritud reeglid, mis eristavad seda teistest võitluskunstide aladest. “Poks on ainult käed, kickpoks on käed ja jalad, taipoks lisab küünarnukid, ja MMA-s on kõik lubatud,” selgitas ta, tuues esile erinevused nende alade vahel.

Poks on ainult käed, kickpoks on käed ja jalad, taipoks lisab küünarnukid, ja MMA-s on kõik lubatud.

Markko Moisar. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Markko Moisar. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Moisaril tuli vastata ka tervise kohta ja kinnitas saatejuhtidele vastates, et tal pole otseselt hambaid suust “lennanud”, küll on aga läinud ülevalt ühe hamba juured. „Õnneks on mul hea koostööpartner Nordic Hambakliiniku näol, kes on selle ilusti korda teinud. Mul on ees kunsthammas,“ rääkis ta, lisades, et tal on juba sünniga kaasa tulnud poksija nina. „Põhimõtteliselt ei ole seda kontigi. Kui olin väike poiss, siis mõtlesin, et tahan olla sportlane. Olen seda olnud nüüd terve elu ja elan oma unistuste elu.“

Kui olin väike poiss, siis mõtlesin, et tahan olla sportlane. Olen seda olnud nüüd terve elu ja elan oma unistuste elu.

Kuidas poks ajas muutunud on?

Intervjuus kerkis ka esile teema, et paljud inimesed seovad omavahel poksi ja kriminaalset maailma. Peterson leidis, et see on peamiselt tingitud mineviku stigmadest. “Me oleme sellest välja kasvanud. Võibolla kunagi minevikus oli isegi alust nii mõelda, kuid nüüd oleme juba aastaid väga suure sammu edasi astunud. Ütleksin isegi, et on tehtud puhastustööd, ajad on muutunud, inimesed vahetunud. Nüüd on see pigem minevik.“

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Peterson tõi välja, et spordi peaks poliitikast välja viima. „Meid ootavad ees mingid muudatused. Ühelt poolt üritatakse valikuvõimalus ära võtta ja panna fakti ette, kuhu poole ja mis suunitlusega pead otsuseid langetama. Aga loodame poksi, nii amatöör kui ka olümpia, suhtes, sellele paremat tulevikku ja et Los Angeleses oleks 2028. aasta olümpiamängudel poks ikkagi kavas“

Moisar lisas, et poks on üks maailma vanimaid spordialasid, ja see peaks alati olema olümpia kavas. „Minu arust see, et poks olümpiast välja jätta, on täiesti naljanumber. See peaks esimese asjana sinna jääma.“

Poks on üks maailma vanimaid spordialasid, ja see peaks alati olema olümpia kavas.

Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Reeglid on muutunud rangemaks

Milles aga seisneb poksi erinevus võrreldes teiste võitluskunstidega? Moisar selgitas, et poks keskendub ainult kätele, samas kui kick poksis ja taipoksis kasutatakse ka jalgu. „MMA-s on lubatud erinevad tehnikad, mis teeb selle veelgi keerulisemaks.“

Moisar viitas ka sellele, et reeglid on muutunud rangemaks ning võitluskunstide arendamine ja jälgimine on muutunud huvitavamaks. „Kui sa oskad näha, kuidas maas töö käib, on UFC sündmuste jälgimine palju põnevam.“

Poksijad õpivad austama oma vastast ja distsipliini

Star FM hommikuprogrammis räägiti ka sellest, kas poks ja teised võitluskunstide vormid on vägivaldsed. Peterson leidis, et ei ole. „Statistiliselt on poks vigastuste poolest isegi tagapool võrreldes jalgpalliga,” selgitas ta, lisades, et poksiga tegelemine ei ole peksmine vastu tahtmist. „Inimene õpib ennast kaitsma, õpib lööma ja austama oma vastast. Siin on distsipliin ja kõik muu – enesekindlus ja füüsiline vorm tõuseb. Kaklusest on need ikka väga erinevad.“

Statistiliselt on poks vigastuste poolest isegi tagapool võrreldes jalgpalliga.

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Ka Moisar tõi välja, et jalgpallimängijad kogevad tihti tõsisemaid vigastusi kui poksijad. Kui tema ise noorena jalgpalli mängis, olid tal vigastused palju suuremad, kui praegu poksiga tegeledes. Moisar lisas, et poksijad õpivad austama oma vastast ja distsipliini. „See, et sa õpid lööma ja ennast kaitsma, ei tähenda, et tegemist on vägivaldse tegevusega. Me austame seda võitlust ja me ei lähe tagasi tegema,“ viitas ta sellele, kuidas jalgpalli mängus soovitakse tihti tagasi teha. Kui aga poksis lõuahaak saadakse, ei minda tagasi tegema. „Siis õpin oma vigadest, hakkan seda kohta kaitsma ja ründan kuskilt mujalt.“

Petersoni kogemus Pariisi olümpial

Peterson rääkis ka oma hiljutistest kogemustest Pariisi olümpial, kus ta tõstis skandaalse naispoksija käe. “Olin seal kohtunikuna, see oli suur au Eestile. Ma ei vaata kunagi sportlaste nimesid, vaid keskendun oma töös professionaalsusele,“ lausus ta, lisades, et tippkohtuniku töö ongi enda häälestamine ja fokusseerimine kindlale asjale.

Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Yakuza Fight pakub Eesti sportlastele võimalust võistelda kodupubliku ees

Võitlusõhtu Yakuza Fight 7 CONTENDERS toob kokku sportlased, kes võtavad mõõtu kahes erinevas kaalukategoorias: -80 kg ja -71 kg. Lisaks kahele K-1 4-mehe turniirile toimub ka kaks  K-1 Pro matši. “Eesti sportlastele on oluline, et nad saaksid võistelda oma kodupubliku ees. See mitte ainult ei tõsta nende taset, vaid loob ka suurepärase võimaluse kohtuda oma fännidega ja jagada seda erilist hetke,” selgitas Peterson, lisades, et kõik sportlased, kes ringi astuvad, on tema jaoks superstaarid.

Ka Moisar, kes võitlusõhtul kommenteerib matše, jagas oma vaateid sündmustest ringis. „Kui olen ise ringis käinud ja nüüd lähen teisi vaatama, siis vahepeal käed higistavad ja tahaks ise ringi minna,“ tunnistas ta.

  • Intervjuud saad järgi kuulata SIIT!
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel