Marko Šults (Foto Mirjam Veisner)4

Poksija Marko Šults kaasas matšide ettevalmistuseks coach’i

01. veebruar 2023 | Nõuanded, Persoon

Poksija Marko Šults rääkis intervjuus Goodfightile, et oli varasemalt kuulnud ja lugenud, et paljud tippsportlased kasutavad coach’i. Samas ei pea tingimata olema tippsportlane, et coach’i abi kasutada. Ta tõdeb, et eraelulised probleemid kanduvad paratamatult üle ka treeningsaali. Vaadates tagasi toimunud matšidele ning keerulisematele treeningperioodidele, sai Marko aru, et tema käitumine ja suhtumine pingelistes olukordades võiks olla parem ning siin saab coach olla praktiliseks toeks.

UFN Rakvere 03.12.22: Baba Nadjombe ja Marko Šults. Foto: Maria Kilk

Tulemusteni viib enesejuhtimine

„Sportlaskarjääri juures on aidanud coach mul rohkem pingeliste olukordadega toime tulla ja õpetanud neid olukordi rohkem nautima,“ kiidab Marko oma coach’i Maria Baydari, kellega koostööd on tehtud juba umbes aasta. Pärast kirjalike harjutuste tegemist ning coach’i kaasamist treeningsaali, et läbimurde tehnikaid praktiseerida, tundis poksija juba paari nädala jooksul muudatusi enesetundes ja meeleseisundis. Marko sõnul viis tulemusteni enesejuhtimine, endas millegi uue avastamine ja pingetaluvuse suurendamine, mis on kõik tippspordis äärmiselt oluline.

Tulemusteni viis enesejuhtimine, endas millegi uue avastamine ja pingetaluvuse suurendamine.

Maria Baydari sõnul ei pea coach ja klient olema ilmtingimata juhendatava valdkonnaga seotud, vaid oluline on koostöö nende kahe inimese vahel. Samuti peavad mõlema inimese isiksused klappima, mida on võimalik hinnata juba esmakohtumisel. Seejärel saab paika panna edasised pikemaajalised eesmärgid. Sport ei ole talle siiski võõras: „Harrastan sporti meeleldi – jõusaal ja aktiivne eluviis on minu elu toetanud juba pikalt. Aasta tagasi hakkasin ka Marko juures poksitrennis käima, kuna see oli minu ammune unistus.“

Kokkuvõtlikult toob Maria välja, et sõltumata kliendi tegevusvaldkonnast, on tema ülesandeks viia läbi enda juhendatava emotsionaalne ja psühholoogiline läbimurre, kuna need eelnimetatud kaks tegurit mõjuvad inimestele kõige suurema takistusena.

Maria Baydar. Foto: Karen Härms

Coaching sportlastele

„Ükskõik mida soovid oma elus saavutada – 80% loeb psühholoogia ja 20% on strateegia,“ tõdeb Maria. Õige psühholoogilise ettevalmistusega on inimese keha võimalik rakendama mehhanisme ning võimeid, mis võivad esmalt tunduda supervõimetena, kuid üks löök, õigel hetkel, õigesse kohta ja kogu matš on otsustatud.

Ükskõik mida soovid oma elus saavutada – 80% loeb psühholoogia ja 20% on strateegia.

„Kui oled ringis, siis ei loe enam see, kui palju oled trenni teinud, kuidas on läinud viimastel sparringutel jne. Loeb vaid see, milline on sinu seisund, kui palju sa usaldad oma kehatarkust, vaimne häälestatus, suhtumine endasse ja oma vastasesse,“ räägib coach mõjutustest ja seisunditest, mis võivad toimuda võistluse ajal.

Foto: Mirjam Veisner

Marko ja Maria vaheline koostöö

Marko on coach’i sõnul üks tublimaid kliente, kuna poksija tegi kodutööd ära väga põhjalikult ning tulemused ei lasknud ennast kaua oodata. Koostöös edendati igapäevaseid praktilisi harjumusi, kaasati sisemisi ressursse paremate sporditulemuste jaoks ning praktiseeriti erinevaid harjutusi, mida Marko ka kodus pidi tegema. Parimate võimalike tulemuste nimel käis Maria poksijaga ka treeningsaalis kaasas, et muutused n-ö sisse programmeerida ning keha ja vaim ühise eesmärgi nimel koostööd tegema hakkaksid.

Maria Baydar. Foto: Karen Härms

Inspiratsiooniks jagab coach Maria nõuandeid sportlastele, mida saab teha iseseisvalt kodus, et enda mentaalset poolt tugevdada:

  • Ära jäta õhku ühtegi pinget või läbimõtlemata väljakutset. Need hakkavad sind hiljem kummitama ja võtavad ära jõu tegutseda, kui vaja. Võimalusel räägi või kirjuta need lahti. Tee rahu!
  • Tasakaalusta oma igapäeva elu – luba endale vaheldust trennidest. Suhtle, sotsialiseeru, puhka, lõbutse. Sellega hoiad oma ajus värskust, tekitad vaba ruumi sportlikuks ja vaimseks arenguks.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel