Võimla vedur Jorgen: teadmistebaas võimaldab meil võistelda igal täiskontaktsel spordialal

18. detsember 2018 | Muay Thai Liiga, Uudised

Spordiklubi Võimla ütleb, et on Eesti esimene ning Tartu suurim BJJ- ja MMA-klubi.

Võimla jagas äsja oma parimatele auhindu. 2018. aasta parima sportlase nominendid olid Indrek Jaadla, Mari Rüütli, Jorgen Matsi ja Kadi Külasalu, kelle hulgast väljus võitjana Jaadla. Parima treeningpartneri nominendid olid Taavi Liias, Toomas Tallmeister, Riho Namsing ja Jaadla, võitis Namsing. Parimaks treeneriks valisid liikmed Martin Orgusaare.

Ajasime juttu klubi vedaja Jorgeniga.

Kui vana on teie klubi?

Ametlik asutamisaasta on 2004.

Mis teil alguse meeleolude kohta meeles on?

Sügisel 2003 olime kolm sõpra koos treenimas Raatuse kooli keldris. 2004 kevadel alustasime esimese funktsionaalse enesekaitse baaskursusega, kus sidusime esmakordselt Eestis süsteemseks programmiks kõik MMA-elemendid: maasvõitluse, lähivõitluse ehk klintši ja püstivõitluse. Algusaastatel ei öelnud lühendid BJJ ja MMA kellelegi midagi. Inimesed tulid ikka enesekaitse ja reaalse võitlusoskuse idee pärast.

Esimesel baaskursusel oli pea 20 inimest. Tõmbasime sinna oma vanad õpilased traditsioonilistest võitluskunstidest wing chun ja aikidoo. Kaks inimest sellest pundist (lisaks kahele treenerile) käivad siiamaani trennis.

Entusiasm oli endal suur. Olime kaardistamata vetes. Vaidlesime Eestis juba aastakümneid tegutsenud võitluskunstide “gurudega”. Avastamist ja õppimisrõõmu oli palju. Seda on siiamaani.

Sõpru ja koostööpartnereid leidsime just võitlussportlaste seast: spordikaratekad, judokad, maadlejad, taipoksijad. Nemad said paremini aru, mida teeme ja miks see on äge. Mitte kõik muidugi. (Naerab.)

Millal tundus, et nüüd on hakanud normaalselt minema? Neli aastat tagasi on netis Võimla kohta öeldud, et Tai poksiga tegelejate jaoks on vähe treeningpartnereid.

Eks Brasiilia ju-jutsu ja sportlik vabavõitlus on enamasti olnud meie põhialad. Tai poks tuli nende kõrvale, kui Tartus aktiivselt tegutses Edvin-Erik Kibus, kellega meil koostöö klappis väga hästi. Kui tema aga otsustas keskenduda 100 protsenti oma profikarjäärile ja treenida välismaal, siis ainult Tai poksile keskenduda sooviv seltskond Tartus taas eraldus. Sellest hoolimata on meil püstivõitluse baaskursused stabiilselt täis, lihtsalt enamik inimesi treenivad harrastajatena. Viimasel paaril aastal on suurenenud taas huvi ka Tai poksi amatöörspordi vastu ja me loomulikult toetame neid huvilisi. Arvan, et meie klubi teadmistebaas võimaldab võistelda millisel iganes täiskontaktsel spordialal.

Palju teil liikmeid on?

BJJ põhigrupis on igas trennis matil keskmiselt ca 30 inimest ja MMA/püstivõitluse põhigrupis (kus treenivad ka Tai poksi huvilised) ca 20 inimest. Vahel jagame need grupid veel küll taseme järgi osadeks, aga liiga detailidesse ei lasku. Seega võiks öelda, et meil on aktiivseid liikmeid ca 70 ning lisaks mitme baaskursuse osalejad igal aastal. Aasta jooksul igas trennis ei ole muidugi samad inimesed, seega arvan, et kokku ca 70 aktiivset liiget põhigruppides ja lisaks baaskursused.

On see positiivne või negatiivne, et Tais tahetakse alla 12-aastaste võitlemine keelustada?

See on minu meelest positiivne. Arenevale ajule eriti on peatraumad väga ohtlikud. Täiskasvanud vastutavad ise enda tervise eest, aga lapsed mitte. Kahjuks pole midagi parata – järjest rohkem ja rohkem tuleb seda teadusinfot, et põrutused peapiirkonda on selgelt kahjulikud (ja ei pea järgnema ilmtingimata teadvusekaotust, nokauti) ning seega tuleb lapsi ja noori kaitsta.

Millega võitlussport tõmbab, et sellega hakkavad tihti tegelema ka inimesed, kes on varem olnud nii-öelda halval teel?

Me ei ole enda klubis seda väga kogenud. Aga ma võin oletada, et võib tunduda, et see on hea positiivne viis, kuidas enda agressiivsust kanaliseerida. Niisama “peksufänne” meie juurde ei tõmba. Trennid on tehniliselt ja füüsiliselt liiga rasked, seltskond liiga mõistlik, intelligentne ja sõbralik. Aga kui keegi otsib funktsionaalset väljakutset ja sõpruskonda, kus sportlikke ambitsioone teostada, siia on ta kindlasti teretulnud.

Kes on teie nimekamad võitlejad?

Meiega üht- või teistpidi on seotud suurem osa eestlastest MMA-proffidest. Hetkel enamik aktiivseid võistlejaid on BJJ-sportlased. Just saime Eesti meistrivõistlustel parima klubi karika. Tai poksis ja MMA-s on meil tublisid aktiivseid amatööre, kes teevad esimesi-teisi-kolmandaid matše.

Treenerid on põhikohaga?

Ei, meil ei ole ühtegi põhikohaga treenerit. Kõik tegutsevad vabatahtlikena. Võimla on sarnaste huvidega võitlusspordihuvilise sõpruskonna koostööprojekt. Kokku on erinevate gruppide juhendajaid kümme. 12 juhendatud treeningut nädalas pluss neli avatud matti on meil nädalas.

Mis teeb neist head treenerid?

Entusiasm ja armastus võitlusspordi ja selle õpetamise vastu. Me püüame pidevalt üheskoos arendada edasi parimaid viise, kuidas võimalikult kiiresti kinnistada võitlusspordioskuseid. Kuidas seda teha samas nii, et see arvestaks inimeste endi individuaalsete erinevustega.

See on pusle, mida me igapäevaselt koos lahendame ja mis meile ühist väljakutset pakub.

Me ei usu, et see on midagi müstilist või et midagi peaks tegema teatud viisil lihtsalt sellepärast, et alati on tehtud. Ülikoolilinn… Proovime teaduspõhist mõtteviisi rakendada ka võitlusspordi ja võitluskunstide õppimisel ja õpetamisel.

Matšide videovaatamisi teete? Või võitlusürituste külastusi?

Treeneritega vaatame loomulikult võistlusvideosid. Klubiliikmetega vahel suuremaid võistluseid videolt. Peamiselt MMA omi. Eesti püstivõitlusüritustel mõned inimesed ikka käivad, aga enamikele harrastajatele see enam nii suurt huvi ei paku.

Kuulsuste pilte on seintel?

Ei ole. (Naerab.)

Mitu võitlejat Eesti Muay Thai Liiga järgmisele etapile saadate?

Praeguse plaani järgi kolm: Karlo Bergmann, Kauri Heidrits ja Andrei Puzõrjov.

Mis on nende eripära?

Nad on alles sportlasetee alguses ja vara on rääkida veel isiklikust stiilist, aga nad on pärast Võimlaga liitumist kindlasti saanud mitmekesisemaks. Suudavad vastavalt vajadusele taktikat ja distantsi valida. Vähemalt ma loodan, et see ka võistlusel nii välja kukub. (Naerab.)

Mis võistlused veel plaanis on lähiajal?

Meilt on mõned inimesed minemas BJJ Euroopa meistrivõistlustele Lissabonis jaanuari lõpus. 2019 esimene poolaasta sisaldab veel Eesti lahtiseid ja ka suletud meistrivõistlusi BJJ-s. Samuti Soome lahtised BJJ-s. MMA poole pealt on ees ilmselt kaks Vabaringi ja amatööride Eesti meistrivõistlused märtsis.

Kes teid rahaliselt toetavad?

Me oleme terve tegutsemisaja olnud 100 protsenti iseseisvad. Kui kellelgi on huvi ja ta arvab, et tema toetus sobib meie klubi väärtustega, siis loomulikult võib ühendust võtta.

Linn ei toeta?

It’s complicated. Me oleme eelistanud sõltumatust ja vabadust sellele piskule, mida KOV-ist täiskasvanute treeningute eest saada on spordialadel, mis pole EOK tunnustusega. St ei, linn ei toeta.

Tundub, et Tallinna klubid on kuidagi eelistatumas seisundis? Neil on rohkem liikmeid? Kirjutatakse neist rohkem?

Ma ei tea. 3D Treening saab kindlasti rohkem tähelepanu, aga nemad on ka kolm korda suuremad. Otseselt Tai poksi klubidega, nagu Kevin Renno akadeemia vms, me ennast ei võrdle – teine piirkond ja eelkõige teised spordialad ju. Oleme ikkagi Lõuna-Eesti suurim ja Eesti vanim BJJ- ja MMA-klubi ning Tartus üks suuremaid, kui mitte kõige suurem (mul võrdlusandmed puuduvad lihtsalt) täiskasvanutele võitlussporti pakkuv klubi.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel