Miks kikkpoksi maailmameister Tarvo Räni Eestis ei võistle?

29. jaanuar 2019 | Uudised

Tarvo Räni sai äsja EOK-lt tänukirja kui eelmise aasta Euroopa meister. 2015. aastal oli ta tulnud ka maailmameistriks.

Tarvo Räni. Foto: Marek Krugol

2009. aastani võistles ta karates ja ainuüksi Eesti meistrivõistlustelt on tal umbes 15 medalit, lisaks medalid rahvusvahelistelt võistlustelt. Enne karatet võistles ta maadluses.

Kuidas sa võitlusspordi leidsid?

Ma käisin 3. klassis, kui meie kooli tuli Arvid Leiumaa ja kutsus maadlustrenni. Maadlusega tegelesin neli aastat ja samal ajal ka poksisin seal trennis. Maadluses võistlesin päris palju, sain medaleid ja diplomeid noorena. Siis tuli karate keelu alt välja ja hakkasin sellega tegelema. Kõrval tegelesin edasi poksimisega.

Mida maadlustrenn andis?

Minu jaoks oli maadlus selline kooliaja spordiala. 7-aastase poja panin ka just maadlustrenni. Maadluses on füüsiline kontakt teise inimesega, keha tunnetamine, kukerpallid ja saltod arendavad palju. Oma lapse puhul soovin sama, et alguses maadlus ja siis hiljem õpib lööma.

Aga poks on käinud kõige muuga kogu aeg käsikäes?

Jah, ma käisin Lembit Maureri ja Bambergi juures paralleelselt poksimas ka.

Millal jõudis kätte päev, kui otsustasid, et nüüd astun kikkpoksiringi ja sinna ma jään?

Karates lõpetasin võistlemise, peale meie trenni hakkas Ida keskuses aga Dmitri Vorobjovi trenn. Mulle pakkus kikkpoks huvi ja läksin sinna trenni.

Mis on su kõige eredam kikkpoksimatš?

Ei oskagi öelda. Neid matše on päris palju olnud. Kõige eredam oli vist Euroopa meistritiitli saamine. See oli fantastiline tunne.

Milliste mõtetega EM-ile läksid?

Mul oli kindel plaan anda endast kõik, et saada medal. Ma olen selle nimel väga palju tööd- trenni teinud. Ja meie treener Dmitri Vorobjov oskab vaimselt väga hästi ette valmistada, sest erialalt on ta spordipsühholoog, ja ka maailmameister. Ta oskab hästi nii füüsiliselt kui ka vaimselt ette valmistada mind.

Mida EM-i kuld sinu jaoks tähendab?

Ma arvan, et see oli minu elutöö. See on super asi, mida täna meenutada.

Tulid Eestisse tagasi. Mis sellele järgnes? Õnnitlejaid oli palju?

Hästi paljud trennikaaslased ja fännid kirjutasid Facebooki ja meilile tuli palju õnnitlusi. Tunne oli fantastiline.

Mis edasi saab?

Sügisel tahan minna Bosniasse MM-ile.

Võtab võitlussport stressi, ärevust maha?

Kindlasti. Ma töötan G4S-i kontoris hästi palju arvutiga. Töö ja trenn tasakaalustavad teineteist.

Mida öelda vanematele, kes teatavad kahe käega peast haarates, et lastele pole vägivalda vaja? Miks laps kikkpoksitrenni panna?

Üldiselt käivad poksi- ja kikkpoksitrennis intelligentsed ja toredad inimesed. See on väärarusaam, et poksiga tegelevad kriminaalsed inimesed. See on minu arvates müüt ja ajalugu. Tegelikult on poksijad väga haritud inimesed.

Miks sind Eesti populaarsetel sündmustel ei näe?

Ma ei oskagi öelda. Viimati võistlesin Eestis 2013. aastal, kui ma võitsin kõik: Eesti meistrivõistlused, Baltic Open ja Tallinna võistlused. Pärast seda olen pigem võidelnud välismaal. Ei plaani ka enam Eestis ringi asuda, sest vanus tuleb peale.